Maalipallon Avointa SM-sarjaa yllä pitää Suomen Paralympiakomitea, jonka asettama maalipallon lajivaliokunta hallinnoi sarjaa.
Avointa SM-sarjaa on pelattu sen nimellä kaudesta 2021 – 2022 lähtien. Sitä ennen sarja tunnettiin nimellä 1-Divisioona kaudesta 2008 – 2009 lähtien, mitä ennen sarjasta on käytetty nimeä Noususarja ja Perussarja.
Avoimen SM-sarjan hallitseva mestari on vantaalainen Aisti United.
TUTUSTU
Otteluohjelma kausi 2023 – 2024
HALL OF FAME – AVOIN SM-SARJAHall Of Fame
SARJATILANNE (kolmannen runkosarjaturnauksen jälkeen)
Sijoitus – Joukkue / Ottelut / Voitot / Tasapelit / Tappiot / Maaliero / Pisteet
1 – O.P. Vixens / 12 / 9 / 1 / 2 / 86-33 +53 / 28
2 – O.P. Karun / 12 / 7 / 2 / 3 / 93-74 +19 / 23
3 – Näpäjä XX / 12 / 6 / 3 / 3 / 73-61 +12 / 21
4 – Aisti United / 12 / 5 / 3 / 4 / 64-47 +17 / 18
5 – O.P. Gladiators / 12 / 5 / 2 / 5 / 64-63 +1 / 17
6 – Aisti Inclusion / 12 / 3 / 1 / 8 / 55-89 -34 / 10
7 – Aisti Open / 12 / 1 / 0 / 11 / 42-109 -67 / 3
MAALINTEKIJÄTILASTO (kolmannen runkosarjaturnauksen jälkeen)
Sijoitus – Pelaajan nimi / Joukkue / Maalit yhteensä
1 – Ibrahim Milanovic / O.P. Karun / 59
2 – Sami Heikkinen / Näpäjä XX / 39
3 – Krista Leppänen / O.P. Vixens / 36
4 – Jarno Saapunki / Aisti United / 31
5 – Akseli Makkonen / Aisti Open / 29
6 – Jorma Kivinen / O.P. Gladiators / 26
6 – Rebekah Krebs / Aisti Inclusion / 26
8 – Juha Oikarainen / O.P. Gladiators / 20
9 – Raisa Kuusela / Aisti United / 17
9 – Heikki Penttinen / O.P. Karun / 17
11 – Stephanie Boenink / O.P. Vixens / 16
11 – Iida Kauppila / O.P. Vixens / 16
11 – Krister Linnas / Aisti United / 16
14 – Jarmo Lehtola / Näpäjä XX / 15
15 – Kaj Laamanen / Näpäjä XX / 14
16 – Hannele Gröhn / O.P. Gladiators / 13
17 – Arttu Cowell / O.P. Karun / 12
18 – Jasmin Mikkola / Aisti Open / 11
19 – Miina Grönroos / Aisti Inclusion / 10
19 – Markus Kanninen / Aisti Inclusion / 10
19 – Milla Lappalainen / O.P. Vixens / 10
22 – Hanna Svennsson / O.P. Vixens / 7
23 – Henriikka Toivola / Aisti Inclusion / 5
24 – Sami Mustonen / Näpäjä XX / 4
25 – Ali Ahmadi / O.P. Karun / 3
26 – Susanna Halme / O.P. Gladiators / 2
26 – Tuomas halonen / Aisti Inclusion / 2
26 – Susanna Hiltunen / O.P. Gladiators / 2
29 – Aino Jaakkola / Aisti Open / 1
29 – Aleksi Nyström / Näpäjä XX / 1
29 – Solina Rosti / Aisti Open / 1
29 – Axel Sundholm / O.P. Gladiators / 1
29 – Paavo Tulisalo / Aisti Inclusion / 1