Kansallisten maalipallosarjojen vuoden 2021 suomen mestaruudet ratkaistiin Espoossa, Tapiolan Liikuntahallilla 9. – 11.7.2021. Turnausisäntänä toimi Suomen Paralympiakomitea ry vahvassa yhteistyössä seurojen kanssa.

Viimeisin pelattu maalipallokausi 2019 – 2020 päättyi koronavirusepidemian puhkeamisen vuoksi runkosarjaan. Koronavirusrajoitusten vuoksi myöskään kautta 2020 – 2021 ei pystytty pelaamaan sarjamuotoisena, vaan suomenmestaruudet päädyttiin ratkaisemaan ensimmäistä kertaa sitten vuoden 1995 yhden mestaruusviikonlopun aikana.

KOKOONPANOT

SM-Sarja

1-Divisioona

OTTELUOHJELMA JA TULOKSET

PERJANTAI 9.7.2021

Kello / Sarja / Ottelunumero / Kotijoukkue – Vierasjoukkue / Tulos (puoliaika

13.00 1D 1 O.P. Juniors – Aisti Open 11-1 (9-1)
Maalintekijät / Juniors: #1 Penttinen 4, #3 Luiro 3, #5 Kauppila 3, #6 Kuusela
Maalintekijät / Open: #8 Makkonen

14.00 1D 2 O.P. Gladiators – Nääsvil Tampere 13-5 (8-2)
Maalintekijät / Gladiators: #7 Collet 7, #2 Hauskanen 5, #3 Kivinen
Maalintekijät / Nääsvil: #7 Leppänen 3, #9 Saloniemi 2

15.00 SM 1 O.P. Hurricanes – Aisti Sport 4-13 (2-7)
Maalintekijät / Hurricanes: #2 Mattila 2, #1 Zoveidavi 2
Maalintekijät / Sport: #6 Tihumäki 8, #8 Honkanen 4, #3 Harjunen

16.00 1D 3 O.P. Flying Ducks – O.P. Juniors 0-8 (0-7)
Maalintekijät / Ducks:
Maalintekijät / Juniors: #3 Luiro 5, #6 Kuusela 3

17.00 SM 2 Old Power – Aisti Revolution 15-8 (6-3)
Maalintekijät / Power: #8 Miinala 9, #6 Eronen 5, #5 Viittala
Maalintekijät / Revolution: #2 Montonen 4, #7 Posio 4

18.00 1D 4 Aisti Open – O.P. Gladiators 4-14 (2-9)
Maalintekijät / Open: #8 Makkonen 4
Maalintekijät / Gladiators: #2 Hauskanen 6, #3 Kivinen 6, #7 Collet 2

19.00 1D 5 Nääsvil Tampere – O.P. Flying Ducks 2-2 (1-1)
Maalintekijät / Nääsvil: #7 Leppänen, #9 Saloniemi
Maalintekijät / Ducks: #1 Boenink 2

LAUANTAI 10.7.2021

9.30 SM 3 Aisti Revolution – O.P. Hurricanes 8-12 (5-3)
Maalintekijät / Revolution: #7 Posio 4, #2 Montonen 3, #5 Nyström
Maalintekijät / Hurricanes: #2 Mattila 5, #9 Ylönen 4, #1 Zoveidavi 3

10.25 SM 4 Old Power – Aisti Sport 14-7 (8-4)
Maalintekijät / Power: #8 Miinala 8, #7 Vesalainen 5, #5 Viittala
Maalintekijät / Sport: #6 Tihumäki 6, #7 Hintsanen

11.20 1D 6 O.P. Juniors – Nääsvil Tampere 4-4 (3-4)
Maalintekijät / Juniors: #3 Luiro 3, #6 Kuusela
Maalintekijät / Nääsvil: #7 Leppänen 3, #3 Grönroos

12.15 1D 7 Aisti Open – O.P. Flying Ducks 6-8 (2-5)
Maalintekijät / Open: #8 Makkonen 4, #6 Utriainen, #7 Tayyebi
Maalintekijät / Ducks: #1 Boenink 4, #5 Sundholm 2, #7 Halme 2

13.10 SM 5 Aisti Sport – Aisti Revolution 10-4 (6-3)
Maalintekijät / Sport: #7 Hintsanen 4, #8 Honkanen 4, #3 Harjunen, #6 Tihumäki
Maalintekijät / Revolution: #7 Posio 3, #2 Montonen

14.05 1D 8 O.P. Gladiators – O.P. Juniors 7-5 (4-4)
Maalintekijät / Gladiators: #2 Hauskanen 4, #7 Collet 2, #3 Kivinen
Maalintekijät / Juniors: #1 Penttinen 4, #6 Kuusela

15.00 SM 6 O.P. Hurricanes – Old Power 11-8 (8-6)
Maalintekijät / Hurricanes: #1 Zoveidavi 6, #2 Mattila 3, #9 Ylönen 2
Maalintekijät / Power: #7 Vesalainen 4, #8 Miinala 4

15.55 1D 9 Nääsvil Tampere – Aisti Open 9-1 (6-0)
Maalintekijät / Nääsvil: #7 Leppänen 4, #9 Saloniemi 3, #3 Grönroos, #8 Linnas
Maalintekijät / Open: #8 Makkonen

16.50 1D 10 O.P. Flying Ducks – O.P. Gladiators 7-6 (3-4)
Maalintekijät / Ducks: #7 Halme 4, #1 Boenink 3
Maalintekijät / Gladiators: #2 Hauskanen 2, #3 Kivinen 2, #7 Collet 2

17.50 SM 7 Välierä 1: Old Power – Aisti Revolution 11-9 (3-3)
Maalintekijät / Power: #8 Miinala 7, #7 Vesalainen 4
Maalintekijät / Revolution: #2 Montonen 5, #7 Posio 4

18.50 SM 8 Välierä 1: Aisti Sport – O.P. Hurricanes 2-12 (0-7)
Maalintekijät / Sport: #3 harjunen, #8 Honkanen
Maalintekijät / Hurricanes: #1 Zoveidavi 5, #2 Mattila 4, #9 Ylönen 3

SUNNUNTAI 11.7.2021

9.45 1D 11 Välierä: O.P. Gladiators – Nääsvil Tampere 12-3 (4-1)
Maalintekijät / Gladiators: #2 Hauskanen 7, #7 Collet 5
Maalintekijät / Nääsvil: #7 Leppänen 2, #9 Saloniemi

10.45 1D 12 Välierä: O.P. Juniors – O.P. Flying Ducks 6-3 (3-2)
Maalintekijät / Juniors: #3 Luiro 4, #1 Penttinen 2
Maalintekijät / Ducks: #1 Boenink 3

11.45 SM 9 Välierä 2: Aisti Revolution – Old Power 3-9 (2-2)
Maalintekijät / Revolution: #2 Montonen 2, #7 Posio
Maalintekijät / Power: #8 Miinala 7, #7 Vesalainen 2

12.45 SM 10 Välierä 2: O.P. Hurricanes – Aisti Sport 10-5 (4-1)
Maalintekijät / Hurricanes: #1 Zoveidavi 5, #2 Mattila 2, #9 Ylönen 2, oma maali
Maalintekijät / Sport: #6 Tihumäki 3, #8 Honkanen 2

13.45 1D 13 Pronssiottelu: O.P. Flying Ducks – Nääsvil Tampere 2-3 (1-2)
Maalintekijät / Ducks: #1 Boenink 2
Maalintekijät / Nääsvil: #7 Leppänen 2, #9 Saloniemi

14.45 1D 14 Finaali: O.P. Gladiators – O.P. Juniors 5-4 (3-2)
Maalintekijät / Gladiators: #2 Hauskanen 3, #7 Collet 2
Maalintekijät / Juniors: #1 Penttinen 3, #5 Kauppila

  • 1-Divisioonan palkintojenjako heti finaaliottelun jälkeen.

16.00 SM 11 Pronssiottelu: Aisti Sport – Aisti Revolution 6-10 (5-5)
Maalintekijät / Sport: #6 Tihumäki 4, #7 Hintsanen, #8 Honkanen
Maalintekijät / Revolution: #2 Montonen 5, #7 Posio 5

17.00 SM 12 Finaali: Old Power – O.P. Hurricanes 16-7 (7-3)
Maalintekijät / Power: #8 Miinala 10, #6 Eronen 3, #7 Vesalainen 3
Maalintekijät / Hurricanes: #1 Zoveidavi 4, ##2 Mattila 3

  • SM-Sarjan palkintojenjako heti finaaliottelun jälkeen.

SARJATAULUKKO / SM-SARJA

sijoitus / Joukkue / Ottelut / Voitot / Tasapelit / Tappiot / Tehdyt-päästetyt / Maaliero / Pisteet

  1. Old Power / 3 / 2 / 0 / 1 / 37-26 / +11 / 6

2. Aisti Sport / 3 / 2 / 0 / 1 / 30-22 / +8 / 6

3. O.P. Hurricanes / 3 / 2 / 0 / 1 / 27-29 / -2 / 6

4. Aisti Revolution / 3 / 0 / 0 / 3 / 20-37 / -17 / 0

SARJATAULUKKO / 1-DIVISIOONA

sijoitus / Joukkue / Ottelut / Voitot / Tasapelit / Tappiot / Tehdyt-päästetyt / Maaliero / Pisteet

  1. O.P. Gladiators / 4 / 3 / 0 / 1 / 40-21 / +19 / 9

2. O.P. Juniors / 4 / 2 / 1 / 1 / 28-12 / +16 / 7

3. O.P. Flying Ducks / 4 / 2 / 1 / 1 / 17-22 / -5 / 7

4. Nääsvil Tampere / 4 / 1 / 2 / 1 / 20-20 / 0 / 5

5. Aisti Open / 4 / 0 / 0 / 4 / 12-42 / -30 / 0

MAALINTEKIJÄT / SM-SARJA

Sijoitus / Pelaaja / Joukkue / Maalit yhteensä

1 Erkki Miinala / Old Power / 45

2 Ehsan Zoveidavi / O.P. Hurricanes / 25

3 Markus Tihumäki / Aisti Sport / 22

4 Petri Posio / Aisti Revolution / 21

5 Ville Montonen / Aisti Revolution / 20

6 Jarno Mattila / O.P. Hurricanes / 19

7 Jani Vesalainen / Old Power / 18

8 Miika Honkanen / Aisti Sport / 12

9 Joni Ylönen / O.P. Hurricanes / 11

10 Eetu Eronen / Old Power / 8

11 Seemi Hintsanen / Aisti Sport / 6

12 Mikko Viittala / Old Power / 2

12 Samuli Harjunen / Aisti Sport / 2

14 Oskari Nyström / Aisti Revolution / 1

MAALINTEKIJÄT / 1-DIVISIOONA

Sijoitus / Pelaaja / Joukkue / Maalit yhteensä

1 Tommi Hauskanen / O.P. Gladiators / 27

2 Kevin Collet / O.P. Gladiators / 20

3 Krista Leppänen / Nääsvil Tampere / 15

3 Arttu Luiro / O.P. Juniors / 15

5 Stephanie Boenink / O.P. Flying Ducks / 14

6 Heikki Penttinen / O.P. Juniors / 13

7 Jorma Kivinen / O.P. Gladiators / 10

7 Akseli Makkonen / Aisti Open / 10

9Konsta Saloniemi / Nääsvil Tampere / 8

10 Susanna Halme / O.P. Flying Ducks / 6

10 Raisa Kuusela / O.P. Juniors / 6

12 Iida Kauppila / O.P. Juniors / 4

13 Miina Grönroos / Nääsvil Tampere / 2

13 Axel Sundholm / O.P. Flying Ducks / 2

15 Krister Linnas / Nääsvil Tampere / 1

15 Azra Tayyebi / Aisti Open / 1

15 Eemi Utriainen / Aisti Open / 1