VAHVISTUNUT OLD POWER OMAA LUOKKAANSA LAHDESSA – MYÖS AISTI REVOLUTION AVASI KAUTENSA TYYLILLÄ

Teksti: Raisa Kuusela & Erkki Miinala

Maalipallon SM-sarjojen toinen turnausviikonloppu pelattiin Lahdessa, Lotilan koululla 31.10.-1.11. Alla raportti miesten osalta. Lepovuorossa oli tässä turnauksessa Aisti Sport.

Löydät turnaustulokset sekä vallitsevan sarjataulukon ja maalintekijätilaston täältä

Liettualaisvahvistukset siivittivät Old Powerin turnausvoittoon

Old Power marssi neljällä voitolla sarjataulukon kärkeen, vain pisteen päähän O. P. Karun Pro:sta. Joukkueen peli oli täysin erilaista kuin Hyvinkäällä, ja siihen vaikutti monissa liemissä keitettyjen liettualaisten mukana olo. Sentterin tontilla lähes täysiä minuutteja pelannut Mantas Brazauskis osoitti arvokkuutensa joukkueelle myös siten, että hänet valittiin koko turnauksen arvokkaimmaksi pelaajaksi joukkueiden äänestämänä. Old Powerin ylivoimaisuudesta kertoo myös se, että joukkue voitti puolet peleistään kymmenen maalin erolla.

O. P. Karun Pro:n peli puolestaan oli hieman ailahtelevampaa kuin kauden avausturnauksessa. Joukkueen puolustus oli levottomampaa, ja vaikka joukkueen saldo olikin kaksi voittoa neljästä pelistä, ei se varmasti ollut se mitä joukkue turnauksesta odotti. Joukkueen maalitykkinä Hyvinkäällä loistaneen Felix Roggen maalisaldo jäi turnauksessa vaatimattomaksi, mutta hän ei myöskään ollut paikalla sunnuntaina. Silti hän pitää kärkipaikkaa maalipörssissä.

Revolution vauhdissa, Näpäjä ja Elite Rookies vaisuja

Aisti Revolutionin kauden avaus antoi taas viitteitä siitä, että joukkueella on potentiaalia vaikka mihin. Jarno Mattila iski yhdessä turnauksessa 26 maalia ja kipusi kertaheitolla maalipörssin kolmanneksi. Joukkueen avaus oli myös vakuuttava siksi, että joukkue pelasi koko turnauksen kolmella pelaajalla ja nappasi silti kolme voittoa neljästä pelistä. Ainoa tappio tuli Old Poweria vastaan, jossa Revolutionilla oli vielä hieman käynnistymisvaikeuksia turnaukseen.

Vaikeuksia oli myös avausturnauksessa hienoja nousuja esitelleellä Pro Näpäjällä. Joukkue ei päässyt omalle tasolleen oikeastaan koko turnauksessa, vaan hävisi kaikki pelinsä. Osansa saattoi olla myös turnausjärjestäjän vastuulla, joka saattoi painaa palautumisessa. Nyt joukkueella on kuitenkin edessään kevyempi loppuvuosi, sillä seuraavan kerran joukkue pelaa vasta tammikuun sarjaturnauksessa.

Elite Rookies ei saanut vieläkään pelivirettä käyntiin, vaikka ajoittain väläyksiä potentiaalista oli havaittavissa. Ehkä turnaukseen vaikutti se, että puolet pelaajista olivat hieman puolikuntoisia, mutta ehkä myöskään yhteinen pelisävel ei vielä ole löytynyt.